AKO SA VHODNE PRIPRAVIŤ NA HODINY BALETU?
AUTOR: NIKOL QUARDOVÁ
31.10.2016

Baletky sú krásne a elegantné tanečnice. Na hodinách baletu sa im snažíme čo najviac priblížiť, a to nie len samotnými cvikmi, ale postupne aj našim výzorom. Je dôležité, čo si na seba oblečieme, keď ideme tancovať, pretože to dotvára celkový dojem, ale tiež nám to umožňuje správne sa hýbať. Preto sme pre Vás pripravili "ťahák", ktorý poradí, čo na seba a ako sa urpaviť na hodiny baletu.

Najdôležitejšie sú nohy! 

Na nohy si obúvame cvičky, tzv. piškóty. Tie môžu mať rôzny tvar, farbu a vyrobené sú z rôznych materiálov.
Materiál:
 • plátené (zvyčajne najlacnejšie, majú kratšiu životnosť, sú mäkšie) 
 • saténové (obvykle sa používajú pri predstaveniach, majú horšiu údržbu a viac sa šmýkajú) 
 • kožené (zvyčajne drahšie, väčšia odolnosť). 
Farba:
 • ružová (tiež lososová, baby pink, soft pink) - používa sa najčastejšie na hodiny baletu pre dievčatá 
 • biela - taktiež používaná na hodiny baletu, môže byť využívaná aj na iné štýly (historické, charakterové, ľudové tance) 
 • čierna - obvykle používaná na hodiny baletu pre chlapcov, tiež na moderné tance pre dievčatá aj chlapcov 
 • iné farby (telová, béžová, šedá, modrá, červená... ) - využívajú sa hlavne pri predstaveniach na vyjadrenie konkrétnej postavy. 

"Podrážka" cvičiek:
 • celá (piškóta) - kožená podrážka má tvar piškóty, takéto cvičky sú vhodné najmä pre začiatočníkov, pretože kladú väčší odpor 
 • delená - kožená podrážka je tvorená dvomi malými plôškami, takéto cvičky sú ohybnejšie a preto sú vhodnejšie pre skúsenejšie tanečnice. 
Správne cvičky si vyberám takej veľkosti, akej mám nohy, teda nie väčšie. Cvičky by mali tvoriť akoby druhú kožu, priliehať na prsty. Samozrejme, nesmú nás vyslovene tlačiť, aby sa nám prsty nekrčili nesprávne.

Piškóty môžu mať po obvode všitú gumičku, ktorá pomáha regulovať veľkosť. Profesionálne cvičky tútu gumičku nemusia mať. Gumičku môžeme uviazať na mašličku, osobne odporúčam iba jemne zaviazať a pred hodinou zastrčiť na bok medzi nohu a cvičku, tak aby nás netlačila.

Okrem toho si na cvičky našívame gumičku/gumičky, ktoré nám pomáhajú držať ju správne na nohe. Tieto gumičky niekedy už na novej cvičke máme, obvykle ju ale musíme prišiť sami. Zvolíme rovnakú farbu, ako majú samotné cvičky. Správne by sme si umiestnenie gumičky mali zistiť tak, že si preložíme zadnú časť cvičky a tam, kde sa pretne so zvyškom jej tela, našijeme z vnútra cvičky gumičku. Dĺžka gumičky je správna vtedy, ak nepríjemne netlačí, no nesmie byť ani voľná.
Na cvičky si môžem našiť namiesto gumičiek aj saténové stuhy, ktoré sa uväzujú rovnako ako na baletných špičkách.

Výber tvaru:

Podľa dĺžky tzv. nosa - na nohu s vysokým (veľkým, vyčnievajúcim) nártom pri prepnutí špičky dlhý nos, na nohu s nízkym nártom krátky nos.
Podľa šírky nohy - profesionálne cvičky umožňujú vybrať aj šírku od extra úzkych, po extra široké, najčastejie vyberáme užšie, alebo stredné.BALETNÝ "DRESS CODE" 

Na hodiny si obliekam:

1. Dres
 • na rozdiel od trička sa nevyhŕňa a dobre odvádza pot 
 • môže byť na ramienka, okolo kruku, s krátkym, 3/4, či dlhým rukávom (na naše hodiny odporúčam skôr ramienka), často s výstrihom na chrbte 
 • vyrobený je z bavlny alebo umelých materiálov 
 • nesmie byť príliš malý (zarezané ramienka) alebo veľký (voľný), dokonale obopína telo, aby bolo vidieť chyby v držaní 
 • farbu si vyberáme buď podľa dohody s celou triedou, alebo vlastného vkusu, väčšinou sa používajú čierne, ružové, šedé, tmavé farby ako bordová, vínová, tmavo modrá, prípade pri menších deťoch bledé odtiene modrej, fialovej. 
2. Pančuchy
 • dôležité počas chladnejších dní, dobre udržiavajú zahriate nohy v teple, predchádzajú svalovým zraneniam 
 • používajú sa ružové (lososové, soft pink, baby pink) alebo biele 
 • aj keď sa môže zdať, že je jedno aké použijete, odporúčam špeciálne tanečné, teda nie z bežného odevného obchodu 
 • tanečné pančuchy majú výrazne vyššiu odolnosť (vydržia aj roky) a elasticitu, tiež prispôsobený strih, správne zosilnené isté časti a sú dostatočne hrubé a nepriehľadné 
 • vyberáme si celé alebo s otvorom na chodidle, ktoré sú vhodné pri používaní špičiek, bez šliap (legíny) sú vhodnejšie pre dospelé tanečnice, ktoré vedia svoje kotníky lepšie zahriať. 
3. Suknička, legíny, šortky
 • ďalšie časti odevu sa v profesionálnych tanečných školách nosia iba na rozohriatie, počas samotnej hodiny môžu mať obvykle študentky iba dohodnutá sukničku, alebo nič - naše dievčatá si na hodiny môžu dať tenkú baletnú sukničku zavinovaciu, alebo na gumu, prípadne tzv. tutu sukňu, teda balerínu
 • vhodné sú aj legíny, ideálne 3/4, alebo obtiahnuté šortky, v žiadnom prípade nie tepláky, či iné voľné nohavice, v ktorých nie je vidieť prácu svalov na nohách.

4. Svetrík, bolerko, tričko, mikina ...
 • podobne ako spodná časť odevu, v tanečných školách sú často prísne zakázané 
 • na našu hodinu prichádzam výlučne s niektorým z uvedených zvrškov, kedže chodby sú chladné a my nechceme prechladnúť 
 • vyberám si obtiahnuté kúsky, ladiace so zvyškom outfitu 
 • pod svetríkom, tričkom či mikinou mám vždy dres, v ktorom môžem cvičiť, keď sa zahrejem.
 TIP: baletky si často vyrábajú vrchný diel z roztrhaných pančušiek ;) 


5. Štucne
 • v chladných dňoch si baletka môže dať vlnené alebo bavlnené štucne 
 • môžu byť krátke (tesne nad kotníky), stredné (po kolená), alebo dlhé (nad kolená). 
TIP: štucne sa dajú tiež ľahko vyrobiť aj doma z rukávov starého trička alebo svetra, prípadne hrubých vlnených ponožiek, do ktorých vpredu urobíme dieru a prevlečieme tadiaľ nohu až po päťu.

Ako sa upraviť:

1. Drdol 

Na hodinu chodím učesaná tak, aby mi vlasy nevadili pri pohybe, preto si uhladím vlasy z očí, zapnem sponkami (nie pukačkami), ak potrebujem upevním ich lakom alebo gélom a spravím si pevný drdol, ktorý zafixujem vlásenkami, prípadne tenkou sieťkou.

2. Žiadne šperky 

Chceme sa síce páčiť, ale náramky a hlavne retiazky na krku sú nebezpečné pre teba, aj tvoje spolužiačky.

Video YouTube


ČO JE TO BALET?
AUTOR: NIKOL QUARDOVÁ
21.03.2015


Balet je druh tanečného umenia, ktorý vznikol približne v 17. storočí vo Francúzsku, no svojich obdivovateľov a fanúšikov má do dnes. Pre tento štýl tanca je typická súhra tela a hudby, elegantný prejav, precíznosť a ladnosť.

Balet nie je športovou disciplínou, tanečníci nie sú hodnotení za svoj tanečný prejav, nedostávajú body, ani nepostupujú v akýchkoľvek všeobecne platných tabuľkách. Napriek tomu je to typ tanca známy najmä svojou striktnosťou, presnosťou a predpísanými figúrami.

Štúdium tanca je zväčša veľmi náročný, dlhoročný proces, ktorý má svoje presne stanovené postupnosti. Jemné odchýlky vo výučbe i v následnom tanečnom prejave môžeme nájsť v každej významnejšej baletnej škole. Svoj vlastný štýl majú napr. Francúzsko, Rusko, Taliansko, či USA.

YouTube-Video

Zdroj: Catherine Luo

Samotný tréning tanečníka pozostáva z niekoľkých častí. Prvá sa uskutočňuje pri tyči, kde sa precvičujú zostavy v pevne danom poradí, ktoré maximálne zahrejú a rozcvičia celé telo. Zameriavajú sa na zlepšenie flexibility, rozsahu nôh, rytmiku i estetickosť v prejave. Nasleduje časť, ktorá sa cvičí v priestore, bez akejkoľvek opory. Tu sa opakujú podobné zostavy ako pri tyči, no náročnosť je vyššia. Napokon sa precvičujú skoky, točky a študentky vyšších ročníkov i tanec na špičkách.


Balet, alebo tiež klasický tanec, je fyzicky náročný, no ponúka elegantnú formu pohybu, pri ktorom si tanečník zlepší svoju ohybnosť, výdrž, presnosť, rytmické cítenie i držanie tela. Vedie k úplnej sústredenosti a vyžaduje absolútne dodržiavanie istých zásad, no zároveň poskytuje voľnosť prejavu, radosť z tanca a potešenie pri prekonávaní vlastných hraníc.

Medzi najznámejšie klasické baletné diela nepochybne patria: Labutie jazero, Luskáčik, Giselle. Baletu sa venujú ženy i muži, a to profesionálne i amatérsky.