Umelecké plávanie Čo je umelecké plávanie


Tento olympijský šport je regulovaný podľa pravidiel medzinárodnej plaveckej federácie FINA (FEDERATION INTERNATIONALE DE NATION). Na celom svete je obdivovaný pre jeho ladnosť a umeleckú hodnotu. Samotná synchronizácia prebieha prostredníctvom tanečného prejavu plavkyne a prítomnosti hudby.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=JUY0OWPRRNM

Počas zostavy sa zvyknú kombinovať prvky tanca, baletu, gymnastiky a dramatického prejavu. Hodnotí sa technika prevedenia aj celkový umelecký dojem. Ide o fyzický náročný aeróbny šport, ktorý podporuje všestranný rozvoj talentov plavkyne.

Netrénuje sa len plávanie, beh, gymnastika, balet, posilňovanie a tanec, ale rozvíja sa aj hudobný sluch a schopnosť vyjadrenia hudby. V neposlednom rade sa akvabely učia tímovej práci a disciplíne.

Súťaží sa v povinných figúrach a voľných zostavách až do konca juniorského veku. Počas seniorských pretekov sa plávajú technické a voľné zostavy.

Existujú tieto druhy zostáv:

  • sólová zostava (1 plavkyňa) tzv. sólo
  • párová zostava alebo duet (2 plavkyne) tzv. duo
  • tímová zostava (max. osem plavkýň) tzv. tím
  • kombinovaná zostava (ich vzájomná kombinácia) tzv. kombo

Aj keď na olympijských hrách môžu súťažiť len ženy, na majstrovstvách sveta je od roku 2014 povolená účasť mužov v zmiešanej párovej zostave (duet). Na národných a medzinárodných súťažiach sa naopak ich účasť nevylučuje.

V roku 2017 bol na kongrese FINA zmenený názov športu synchronizované plávanie na umelecké plávanie. V dôsledku uvedenej zmeny sa mení aj názov nášho oddielu zo Synchronizované plávanie Malacky n.o. (angl. názov: Synchronized Swimming Malacky n.o., skrát.názov: SYNCHRO Malacky) na Umelecké plávanie a balet Malacky n.o. (angl. názov: The Artistic Swimming and Ballet of Malacky n.o., skrát. názov: Artistic Malacky).